e-Kolagen.info

Wszystko co chcesz wiedzieć o DOBRYM kolagenie!

Kolagen na stawy

Kolagen wzmacnia i ochrania stawy.

    Aparat ruchu człowieka stanowią kości i stawy oraz mięśnie i więzadła. Staw łączy ze sobą kości, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie ruchu w określonych płaszczyznach. Powierzchnie stawowe kości pokryw chrząstka stawowa, są one również doskonale dopasowane (np. głowa kości ramieniowej oraz panewka stawu ramienia). Dodatkowo w stawie kolanowym występują elementy chrzęstne, np. łąkotka, ułatwiające ruch i dopasowujące powierzchnie stawowe. Tkanka łączna buduje chrząstkę stawową. Chondrocyty (odpowiedzialne za biosynteza kolagenu) i macierz międzykomórkowa tworzą jej włókniste odcinki i bezkształtne odcinki. Pierwsze odcinki zawierają włókna kolagenowe, natomiast drugie zbudowane są z proteoglikanów, kwasu hialuronowego oraz wody. Elastyczność chrząstki zapewnia macierz, zaś włókna kolagenowe wytrzymałość. 70% suchej masy stawowej stanowi kolagen, a pozostały procent proteiny, proteoglikany oraz glukozaminoglikany.

Podstawowym elementem budowy każdego stawu jest torebka stawowa (zbudowana z tkanki łącznej) z jamą wypełniona mazią, za produkcję której odpowiada kolagen. Więzadłami nazywamy struktury stabilizujące staw, będące połączeniami kostno-kostnymi z tkanki łącznej. Stawy są szczególnie narażone na kontuzje i urazy, powstałe w wyniku działania na staw sił  z innego kierunku, niż jest możliwe wykonanie ruchu w określonym stawie. Do podstawowych urazów aparatu więzadłowo- stawowego należą skręcenia i zwichnięcia.

Ból stawów może być spowodowany osteoartrozą, uwarunkowaną przez: predyspozycje genetyczne, budowę aparatu ruchu, wysiłek fizyczny oraz urazy i zapalenia stawów. Do innych przyczyn należy nieprawidłowy tryb życia (nadwaga, zła dieta, trwałe obciążenie stawów) oraz wiek. Urazy, kontuzje czy też niedobory witamin i minerałów oraz patologie anatomiczne, również przyczyniają się do rozwoju zwyrodnień stawów. Biosynteza kolagenu stawowego jest najlepszą profilaktyką osteoartrozy. Kolagen zapewnia odpowiednie nawodnienie i odżywienie chrząstki stawowej. Zapobiega mikrourazom i zmianom zwyrodnieniowym. Odbudowuje i odmładza cały aparat ruchu, przyczyniając się do jego prawidłowego funkcjonowania. Dostarczany egzogennie kolagen wchłaniany jest przez komórki nabłonka jelitowego (enterocyty), a następnie transportowany naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi do tkanek i chondrocytów.