e-Kolagen.info

Wszystko co chcesz wiedzieć o DOBRYM kolagenie!

Kolagen a kości

W skład układu kostnego dorosłego człowieka wchodzi około 206 kości. Kości dzielimy na: długie, płaskie oraz różnokształtne. Kość posiada warstwową strukturę blaszkowatą, o odmiennej budowie w warstwie korowej (zbitej) i gąbczastej (beleczkowatej). Błona włóknista, czyli bogato unaczyniona i unerwiona okostna, otacza powierzchnię kości (oprócz powierzchni stawowych, które pokryte są chrząstką stawową). Układ szkieletowy zapewnia odpowiednią lokomocję (wraz z układem mięśniowym i aparatem więzadłowym), pełni też funkcję podporową (rusztowanie dla układów ciała), ochronną, gdyż kościec stanowi przestrzenie dające ochronę ważnym narządom (np. czaszka osłania mózg) oraz krwiotwórczą (kości długie zawierają szpik, który uczestniczy w procesie tworzenia czerwonych krwinek). Do najczęstszych urazów tego układu należą: złamania i pęknięcia, nadwrażliwość okostnej.Kolagen - urazy kości

W strukturze kości i zębów obecne są polimer kolagenu (typu I) oraz fosforany wapnia, stanowi on 85-95% całej zawartości substancji organicznej budujących kości. Do pozostałych związków chemicznych należą: osteoklacyna, osteonektyna i proteoglikany. Charakteryzuje go nierozpuszczalność, natomiast jego biosynteza w organizmie jest kontrolowana przez wiele czynników genetycznych i hormonalnych. Do przyczyn związanych z zachorowalnością na schorzenia zwyrodnieniowe stawów oraz osteoporozę, należą zaburzenia budowy kolagenu typu I kości.

Przyjmowanie kolagenu działa korzystnie na stan kości w naszym organizmie. Wzmacnia on budowę kośćca, dba o prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu. Chroni przed wystąpieniem urazów oraz wspomaga rekonwalescencje po wszelkiego rodzaju złamaniach i zwichnięciach. Przyjmowanie kolagenu zaleca się sportowcom, u których organizm narażony jest na dodatkowe obciążenie. Warto pomyśleć więc o jego ochronie. Wiadomo również z przeprowadzonych badań, że poziom kolagenu, produkowanego w naturalny sposób przez nasz organizm, spada po około 40 roku życia. Szczególnie narażone na negatywne skutki tego zjawiska są kobiety. Dostarczanie kolagenu pozwoli na skuteczną walkę z pierwszymi oznakami starzenia się komórek oraz osteoporozą.